28 mniej znanych faktów o Adamie Lambercie, których mogliśmy się dowiedzieć z wywiadu w RuPaul: What’s The Tee

Jakiś czas temu Adam pojawił się w podcaście RuPaul: What’s the Tee? z Michelle Visage, gdzie przez ponad godzinę rozmawiał z prowadzącymi o Amerykańskim Idolu, albumie For Your Entertainment, Max’ie Martinie, RCA, ubraniach i Drag Queen. Niektóre wypowiedzi powtórzyły się już z poprzednich wywiadów, ale pojawiły się też tematy znacznie rzadziej poruszane przez Adama. Przedstawiamy więc listę mniej znanych faktów o Adamie, których mogliśmy dowiedzieć się z wywiadu w RuPaul: What’s The Tee, wzbogaconą o luźne tłumaczenie niektórych wypowiedzi Adama. [Temat Drag Queen, powtarzający się często w wywiadzie związany jest z faktem, że RuPaul jest gospodarzem programu RuPaul’s Drag Race]

Tłumaczenie-Annie

Opracowanie graficzne-Ivaa

  1. Adam określa swój naturalny kolor włosów jako „przyprawione chai latte z prażonymi orzeszkami” 

Większość Glamberts wie, że czarne włosy, które tak wyróżniały Adama w Idolu, nie są jego naturalnymi. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jego włosy nigdy nie były typowo czerwonopomarańczowe. „To nie jest taki rudy jak u Eda Sheerana,” mówi Adam.

2. Ojciec Adama wciąż mieszka w San Diego, w dzielnicy North Park, która uważana jest za bardzo gejowską. 

Choć obecnie Adam ma swój dom w Los Angeles, w dzieciństwie mieszkał w północnej części San Diego, na osiedlu Rancho Peñasquitos. Jego ojciec pozostał jednak w mieście, w North Park (lub „South Park”, mówi Adam, zanim zdaje sobie sprawę, że pomylił dzielnicę z nazwą kreskówki). „Teraz North Park jest nawet bardziej gejowskie. Bardzo swobodnie odnosi się do kwestii tożsamości seksualnej, jest bardzo hipisowskie, dużo ludzi uprawia jogę.” Na pytanie, czy jego ojciec jest gejem, mówi: „Nie, nie sądzę. Żyje z kobietą, biologiczną cis-kobietą. Ale nie ma problemu z tym, że ja jestem gejem. Dobrze się z nim dogaduję. Kocham mojego tatę.

3. Członkowie rodziny Adama bardzo lubią muzykę, jednak tylko on śpiewa. 

Moi rodzice bardzo kochają muzykę. Mój ojciec był na uniwersytecie DJ’em radiowym.” Jako bardzo aktywne i wygadane dziecko, Adam potrzebował jakiegoś zajęcia, dlatego rodzice próbowali namówić go na próbowanie różnych dyscyplin sportowych. Kiedy to nie zadziałało, wybrali teatr. „I tak już zostało,” mówi Adam. Spytany, czy próbowali wcisnąć go kiedyś w kaftan bezpieczeństwa, śmieje się: „Kiedyś jakiś zaprojektowałem, ale nigdy nie myśleli, że jestem wariatem, aby mnie w taki ubrać.” Młodszy brat Adama także nie śpiewa, ale również kocha muzykę. „Jest bardzo inteligentny. Czasami aż za bardzo.”

4.Na przygotowanie się do pierwszego dużego koncertu z Queen w Kijowie Adam miał tylko dziewięć dni. 

To naprawdę niewiele. „Znałem wszystkie wielkie hity, ale nie byłem takim zażartym, znającym wszystkie kawałki fanem, dlatego musiałem się sporo nauczyć,” przyznaje.

5.Temat wspólnego albumu Queen + Adam Lambert pojawia się tylko w wywiadach.

Chociaż Brian May pojawił się gościnnie w „Lucy” na poprzednim albumie Adama, zespół nie planuje wydawać wspólnie żadnej nowej muzyki. „Co by to było? Czy można to nazwać Queen?” Znacznie bardziej prawdopodobne są DVD z koncertów, tak jak to z Japonii, które zostało wydane w tym roku. „Boję się wydawać z nimi muzykę jako Queen,” przyznaje Adam. „Mają swój dorobek i nie chciałbym go dotykać w inny sposób niż wykonywanie tych piosenek na scenie.

6.Adam uważa, że udało mu się utrzymać po Amerykańskim Idolu, ponieważ „robił wszystko z grubej rury” 

Niewielu uczestników talent show udaje się zachować popularność, niezależnie od tego, jak bardzo są utalentowani. „Może to dlatego, że jestem inny?” rozważa Adam. „Może dlatego, że byłem kimś, kogo w tym show jeszcze nie widzieli?

7.Podczas Idola Adam był singlem, jednak na widowni był ktoś, kogo miał ochotę zaciągnąć do łóżka

 

Gdybym miał kogoś w trakcie show, to byłby on na widowni i pewnie pojawiłby się moment, kiedy ktoś powiedziałby o nim, że to mój partner,” mówi Adam, przyznając, że nigdy nie ukrywał się w trakcie show ze swoją orientacją. Ten temat po prostu nie był poruszany. „Ale w tamtym czasie był na widowni chłopak, z którym chciałem się przespać. To było coś na zasadzie: ‘Chciałbyś pójść ze mną do programu? Jestem teraz w telewizji.’ To miało mi pomóc,” śmieje się.

8.Adam nie zaprzecza, że podczas Amerykańskiego Idola nosił pierścień erekcyjny 

Spekulacje na ten temat pojawiały się już wśród Glamberts na początku jego kariery. „Totalnie. Pomaga wyciągnąć wysokie nuty,” mówi Adam zadziwiająco poważnym głosem.

9.Adam uważa przemysł muzyczny za gówno 

Uwielbiam śpiewać, uwielbiam tworzyć muzykę, uwielbiam występować, ale przemysł muzyczny to gówno. I każdy, kto mówi inaczej… No wiesz, jest okropnie. Jest ciężko,” mówi bezpardonowo, wspominając także, że obecnie przemysł muzyczny boi się, bo nie zarabia już tyle, co dawniej. „Często przypominam sobie, że jestem szczęściarzem. Mogę tworzyć muzykę, mam platformę, aby się nią dzielić z ludźmi. Muszę iść dalej. Ale kiedy przychodzi do strony biznesowej, jest dołująco.”

10.Album „For Your Entertainment” zawiera w sobie piosenki napisane przez Lady Gagę i P!nk oraz był współtworzony przez wielu znanych producentów 

 

Pink napisała Whataya Want From Me, a Lady Gaga napisała Fever. I nagraliśmy to razem w studio.” Żadna z nich nie udziela się w piosenkach wokalnie. „Chociaż Lady Gagę można usłyszeć na samym początku Fever, szepczącą ‘mine, mine’,” przypomina sobie Adam. Lady Gaga zajmowała się głównie produkcją utworu. „Napisała to z Jeffem Bhaskerem. Siedliśmy razem, wypiliśmy butelkę Jacka- albo nie, chyba czegoś innego… Wypiliśmy dużo whisky,” wspomina. Sam nie napisał jednak zbyt wielu piosenek na tym albumie, głównie przez pośpiech i trwającą wówczas trasę uczestników Amerykańskiego Idola. Wśród producentów znaleźli się znani twórcy tacy jak Dr Luke (For Your Entertainment), Max Martin (Whataya Want From Me), Linda Perry (Loaded Smile) czy Rivers Cuomo (Pick U Up).

11.Adam miał problemy z okładką swojego pierwszego albumu 

Obecnie Adam śmieje się, kiedy prowadzący sugerują, że wygląda tam bardzo kobieco. Jednak wtedy nie było mu tak go śmiechu. „Zadzwonił do mnie szef wytwórni,” opowiada Adam. „Wówczas był to Barry Weiss, który jest fajnym facetem i w sumie był dla mnie bardzo w porządku. Nie czepiał się mojej orientacji, nie obchodziło go to. Ale powiedział mi: ‘Słuchaj, nawet z perspektywy marketingu, jeśli mam postawić ten album na półkach w Walmarcie, to może być trochę ciężko, bo masz bardzo wielu różnorodnych fanów po Idolu, nawet heteroseksualnych facetów, którym podoba się rockowy styl. I oni mogą mieć problem z zabraniem tego albumu do ręki’, na co ja odpowiedziałem: ‘Nie obchodzi mnie to’.” Adam zawsze trzymał się swoich postanowień.

12.Po zakończeniu Idola, producenci chcieli, aby Adam poszedł w kierunku współczesnej muzyki dla dorosłych 

To było coś, w czym Idol był dobry,” mówi Adam. „Ale ja upierałem się, że chcę nagrać popowy album.” Twórcy próbowali popchnąć go w podobnym kierunku, w jakim poszedł Daugthry, który był finalistą piątej edycji Idola. „Ale ja wiedziałem, że chcę tworzyć coś bardziej ekstrawaganckiego, coś, co mogliby puszczać w klubach.”

13.Nowy album Adama to eksperymentowanie z muzyką

Większość wypowiedzi Adama na temat nadchodzącego albumu jest tajemniczo wyciszona, jednak przyznaje on, że będzie różnił się od dotychczas przez niego wydanych. „Drugi album, Trespassing, to głównie ja starający się mieć pod kontrolą brzmienie, chociaż był to trochę rozproszony projekt. Trzeci z kolei, ten z Ghost Town, był w całości dzieckiem Maxa. To on był producentem całości, wraz ze swoimi tekściarzami. A teraz eksperymentuję.”

14.Podczas jazdy samochodem, Adam zwykle słucha stworzonej przez siebie playlisty na Spotify 

 

Chociaż jadąc do studia, Adam nie słuchał muzyki, bo obawiał się, że się spóźni i „potrzebował znaleźć swoje zen”. Przyznaje jednak, że o ile serwisy streamingowe są świetne dla użytkowników, to artyści nie mają z nich wielkich zysków. „Dostajesz jakieś grosze, jeśli jesteś współtwórcą piosenki. Ale jeśli jej nie napisałeś i jesteś tylko wykonawcą…

15.Trzydzieste piąte urodziny były dość przełomowym momentem jeśli chodzi o nastawienie Adama do wielu spraw 

 

Jako trzydziestopięciolatek Adam czuje, że wiele zmieniło się w jego nastawieniu do muzyki, imprez i innych rzeczy, jednak nie uważa tego za coś złego. „Jestem w świetnym miejscu, ale to zupełnie inne miejsce i nie mogę go ogarnąć. Ale to w porządku. To nowy rozdział. Czuję to na wiele różnych sposobów. Ekscytuje mnie perspektywa uczenia się i odkrywania, w jaką stronę się kieruję.” Dorastanie łączy się jednak z innym spojrzeniem na potencjalnych partnerów. Adam przyznaje, że lubi młodszych, jednak rozmowy nie zawsze się kleją.

16.Adam wielokrotnie miał styczność z Drag Queen, które odegrały ważną rolę w jego karierze 

 

Rozmowa z Drag Queen Megan Brooks pomogła Adamowi dostosować się do nowego stylu życia po osiągnięciu sukcesu. „Zawsze byłem dość społeczną osobą, ale mam też swoje lęki związane z kontaktami międzyludzkimi,” przyznaje. „On powiedział mi wtedy: ‘Wiesz, Adamie. To wszystko składa się na to, kim jesteś. Jesteś tym facetem, masz swoją osobowość, a to jest twoja praca, to co robisz, i okoliczności, w jakich się znalazłeś. To wszystko tworzy całość. Jeśli komuś się to podoba, to nie będą patrzeć na to jak na ciasto i mówić, który kawałek ich interesuje’.” Adam miał też styczność z Rają, znaną z programu RuPaul Drag Race. Poznał ją w klubach w LA, a później stała się ona jego makijażystką podczas trasy Glamnation (opuściła go jednak w połowie trasy, aby wystąpić w programie). „Znam Sutana bardzo dobrze. On jest taki uroczy. Jest bardzo mądry, wiele widział, był w wielu miejscach, ma dobre wyczucie co do ludzi i był dla mnie bardzo ważny, bo wiesz, byłem trochę dziwakiem. Wszystko było takie nowe, przytłaczające. Tak jak te dzieciaki, które po raz pierwszy pojawiają się w Drag Race.

17.Według Adama, kiedy jest się sławnym, niezwykle cenne jest posiadanie kogoś, z kim można szczerze porozmawiać o wszystkim 

JAMES BROSHER/Journal Star
Adam Lambert performs for a packed house on Sunday, Sept. 5, 2010, at the Peoria Civic Center.

Mów o tym, jak się czujesz, dziel się tym i miej kogoś, kto Cię wspiera,” radzi Adam, zapytany o poradę dla kogoś, kto z dnia na dzień stał się sławny. „Prawda jest bardzo ważna i dobrze jest mieć kogoś, kto Cię wysłucha. Dla mnie na pewno kimś takim była Raja, w taki wrażliwy, matczyny sposób.” Oprócz Raji, wsparciem dla Adama było również dwoje jego tancerzy, Brooke Wendle i Terrance Spencer, których wciąż uznaje za jednych ze swoich najlepszych przyjaciół.

18.Podczas pierwszej trasy Adam często pił alkohol w trakcie trwania koncertów 

via GIPHY

 

Nadal mu się to zdarza, jednak w trakcie tamtej trasy stało się to nawykiem. Teraz czuje się znacznie bardziej opanowany i nie pije tyle, co kiedyś oraz nie robi tego na scenie. Uważa się za „funkcjonującego alkoholika” i nie czuje potrzeby, aby pić codziennie. Znalezienie odpowiedniej równowagi jest dla niego bardzo istotne także w innych kwestiach, ponieważ zdaje sobie sprawę, że z niczym nie można przesadzać, aby się nie uzależnić (w wywiadzie pojawił się również temat palenia marihuany). Wie, kiedy nie może sobie pozwolić na tego typu rozrywki, bo czeka go praca, którą musi wykonać. „To raczej sprawa towarzyska. Nie piję po to, by się upić, co nie znaczy, że nigdy się nie upiłem. Myślę, że to też element bycia trzydziestopięciolatkiem. Dawniej jak miałem wolny czas, zwłaszcza po długiej trasie, chciałem się wyluzować, imprezować, spotykać z ludźmi, uprawiać seks… Ale teraz byłem w domu przez sześć miesięcy i jako trzydziestopięciolatek, w tym nowym rozdziale, zrozumiałem, że muszę znaleźć coś innego, co mogę robić dla rozrywki. Bo to się robi trochę nudne i przewidywalne,” wyznaje.

19.Adam nigdy nie miał operacji plastycznej nosa 

 

Drag Queens często komplementują mój nos,” przyznaje Adam po tym, jak RuPaul pyta, czy jest naturalny. Adam nie jest pewien, po kim odziedziczył swój nos, ponieważ nie jest typowy dla urody żydowskiej, którą mógłby odziedziczyć po matce. „Rodzina ojca ma takie krótsze nosy, więc to chyba po nich,” stwierdza jednak po chwili namysłu.

20.Jego związek z Saulim Koskinenem zaczął się w nietypowy sposób 

NEW YORK, NY – FEBRUARY 15: Adam Lambert attends The Blonds fall 2012 fashion show during Mercedes-Benz Fashion Week at Milk Studios on February 15, 2012 in New York City. (Photo by Craig Barritt/Getty Images)

Poznałem go w barze w Finlandii, w Helsinkach,” wspomina Adam. „Ledwo mówił po angielsku, co było bardzo ciekawe. Spędziliśmy świetną noc. I to nie była typowa jednorazowa przygoda. To było bardzo urocze, dużo tulenia się, całowania… Było miło. Wymieniliśmy się numerami, Facebookiem, a potem odszedłem, bo następnego dnia już wylatywałem, bo byłem w trasie.” Ich następne spotkanie miało miejsce parę miesięcy później, w zimie, w Paryżu. Wtedy też Adam dowiedział się, że Sauli wygrał jedną z edycji fińskiego Big Brothera. „Przyjrzałem się w internecie jego występom w Big Brotherze i zrozumiałem, że on wie, jak to jest. Może w Finlandii nie ma tylu paparazzi, ale ludzie obserwowali go, mówili o nim, był tam znany. I chyba to wzajemnie zrozumienie bardzo nam pomogło.” Adam przyznaje też, że ich pierwszy pocałunek, podczas wychodzenia z baru, został sfotografowany. „To, co było świetne w Saulim, to że niczym się nie przejmował, podczas gdy ja przejmowałem się aż za bardzo. Był dobrym partnerem, aby się zrelaksować i nie stresować. Wciąż się przyjaźnimy, spotykamy się kilka razy w roku i często ze sobą rozmawiamy.

21.Adam uwielbia wydawać pieniądze i czuje, że ma z tym czasem problem 

 

Za swój największy problem uważa ubrania. „Mój budżet na ciuchy dawno wymknął się spod kontroli,” przyznaje. Ma jednak menadżera biznesowego, którego zadaniem jest ostrzeżenie go, kiedy sprawy zajdą za daleko. „To jak uzależnienie od hazardu. Kupowanie online i w sklepach stacjonarnych. Online jest za łatwo.” Myśli jednak o sprzedaży ubrań, których już nie nosi, aby zrobić trochę miejsca dla nowych. Robił już to wcześniej i za zyskane pieniądze kupił nową kurtkę. „Moja kolekcja kurtek nigdy nie będzie za duża,” mówi Adam. Wie jednak, co to znaczy pilnować swoich wydatków. Do dwudziestego siódmego roku życia nie był zamożny, miał problemy finansowe i mieszkał w małej kawalerce. Wymyślał kostiumy, które później ubierał idąc do klubu, ale designerskie ubrania pozostawały dla niego jedynie marzeniem. „Nigdy nie wyobrażałem sobie, że będę mógł kiedyś nosić takie rzeczy i mieć środki, aby je kupić,” wspomina. „Także kiedy zarobiłem pieniądze, pomyślałem sobie: Dlaczego nie? Kocham ubrania, chcę je mieć.”

22.Adam uważa się za szczęściarza, bo nie stracił przyjaciół w wyniku zyskania sławy 

Większość moich bliskich przyjaciół pozostało moimi bliskimi przyjaciółmi.” Przyznaje jednak, że nigdy nie miał zbyt bliskich przyjaciół w San Diego. Wyprowadził się tuż po ukończeniu liceum i przyjaciół zdobył dopiero w Los Angeles.

23.Adam zapisał się do szkoły policealnej, aby uczyć się w kierunku teatru muzycznego, jednak finalnie do niej nie poszedł.

 

„Musicale były tym, czym się kiedyś zajmowałem,” mówi. Najbardziej lubił rockowe musicale i przyznaje, że nadal bardzo chciałby wziąć udział w Jesus Christ Superstar i grać rolę Judasza. W trakcie wywiadu zaśpiewał nawet kawałek piosenki Heaven on Their Minds. Występował jednak w wielu musicalach i wspomina to bardzo pozytywnie. Innym nie-rockowym musicalem, który uznaje za świetny, jest Hello, Dolly!

24.Jako dziecko Adam bawił się czasem w drag 

Miałem takie prześcieradła z Bed Bath & Beyond ze wzorem w panterkę, śnieżną panterkę, które nosiłem jako turban na głowie i sukienkę bez ramiączek,” wspomina swój strój przypominający Małą Edie z filmu Szare Ogrody. Nie robił tego jednak publicznie, a jedynie przed lustrem. Kiedyś koleżanka przyłapała go w trakcie „występu” w pełnym stroju i z makijażem, co wciąż uważa za bardzo wstydliwy moment. „I nadal przyjaźnię się z tą dziewczyną. Ma na imię Danielle i mieszkała bardzo blisko mnie odkąd miałem jakieś dziewięć czy dziesięć lat.”

25.Jego rodzice byli bardzo otwarci 

Podobno jak miałem cztery lata, miałem moment, kiedy zastanawiałem się nad swoją tożsamością płciową, co jest bardzo naturalne. Moja mama opowiedziała mi niedawno tę historię. Ponoć powiedziałem jej wtedy: ‘Mamo, jak dorosnę, to chcę być kobietą!’. Mój tata też był wtedy w samochodzie, ale już wtedy był bardzo postępowy. Powiedział mi: ‘Możesz być kimkolwiek chcesz’, na co mama uciszyła go i odparła: ‘Skarbie, będziesz chłopcem.’. ‘Ale dlaczego?’ spytałem, a ona nie była pewna, co mi odpowiedzieć. Mój tata powtórzył: ‘Tak szczerze, możesz być kimkolwiek chcesz.’ I na tym skończyła się rozmowa. To było bardzo urocze,” opowiada Adam. „Pomyślałem sobie, że to naprawdę super, że miałem takich rodziców.”

26.To matka Adama jako pierwsza skonfrontowała go z jego orientacją. 

Spytała go wprost: „Masz dziewczynę?” „Nie,” odpowiedział jej wtedy Adam. „Chciałbyś mieć dziewczynę?” „Nie,” przyznał szczerze. „Masz chłopaka?” „Nie,” odpowiedział, czując jak serce zaczyna mu szybciej bić. „Chciałbyś mieć chłopaka?” „Może…?” odparł, i na tym skończyła się rozmowa. Czuł się jednak znacznie lepiej, że nie musiał już tego ukrywać przed matką.

27.Adam dostawał kilka razy propozycje, by wziąć udział w musicalach w Nowym Jorku, jednak nigdy nie mógł się dostosować czasowo 

To nigdy nie jest ani dobry czas, ani dobry musical.” Nie wyklucza jednak wzięcia udziału w tego rodzaju projekcie w przyszłości. Póki co nie widzi jednak nic dla siebie. Jednym z powodów, dla których zrezygnował z teatru na rzecz kariery jako piosenkarz była niechęć do robienia tego, co mu każą i naśladowania tego, co już było. „Było tego aż za dużo w Wicked.

28.Jeszcze nie tak dawno, Adam bał się, że straci możliwości pracy i zniknie, tak jak wielu innych uczestników Idola

Jeszcze jakiś rok czy dwa lata temu, wciąż się bałem tego wszystkiego,” wyznaje Adam, dla którego sława zyskana po Idolu razem z pojawianiem się jego nazwiska w gazetach, wciąż wydawała się bardzo krucha. „To sprawiło, że podejmowałem pewne decyzje, które prawdopodobnie bym przemyślał, gdyby nie ten strach. A teraz, nie wiem, co się wydarzyło, ale zdałem sobie sprawę, że zawsze będę mieć jakąś możliwość pracy.” Adam nie wstydzi się przyznać, że to pokonanie strachu pozwoliło mu skorzystać z okazji i wziąć udział w Idolu. „Wszyscy tego doświadczają. To jak trucizna. To najgorsze, co może być.”


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.