,,Adam Lambert nazywa BS toksyczną męskością oraz dyskutuje, dlaczego piękno i płeć to nie tylko skóra.” – Glamour UK

Tłumaczenie wywiadu magazynu Glamour z Wielkiej Brytanii. Tłumaczenie-Ivaa.

GLAMOUR

,,Ludzie rozumieją,że męskość może być toksyczna i że zbyt mocne parcie lub zbyt mocne zmuszanie się do bycia męskim ma jakieś następstwa.

Adam Lambert bez wątpienia przeżywa obecnie najlepszy okres w swoim życiu.  Ten piosenkarz/tekściarz ma na swoim koncie nominację do Grammy,trzy hitowe albumy oraz 3 milionową sprzedaż albumów oraz wyjeżdża w trasy jako frontman dla legendarnej grupy Queen. Wskoczenie w buty Freddiego Mercury’ego zobowiązuje do ubrania  stroju full glam- to absolutny mus i Adam czuje się bardziej  niż tylko szczęśliwy. ,,Freddie daje mi pozwolenie na import tego stylu tutaj. ” – tak się wypowiada na temat swojego szalonego scenicznego image’u.
Jako pierwszy otwarty gej, który zdobył szczyt amerykańskich list* Adam odegrał kluczową rolę w zmianie nastawiania przemysłu muzycznego na płeć i orientację seksualną. ,, Kiedy zaczynałem w Stanach, nie było praktycznie nikogo z  mojego światka, a teraz wszystkie kolory tęczy są reprezentowane w muzyce- to jest fantastyczne”.

Tutaj, w dzień wydania swojego nowego singla ,,New Eyes” Adam otwiera się przed nami i dyskutuje  o toksyczności męskości- ,,Zbyt mocne parcie lub zbyt mocne próby bycia mężczyzną ma swoje następstwa.” – oraz dlaczego chusteczka Kleenex** jest Twoim urodowym trickiem.

,,Bycie gejem  w przemyśle muzycznym nie jest już tematem tabu.”

Polityka tożsamości jest teraz bardziej widoczna niż 10 lat temu. Społeczeństwo chce widzieć siebie reprezentowanego przez niektórych artystów,  a przemysł muzyczny wreszcie na to reaguje. Dla mnie osobiście,będąc artystą gejowskim,widzę wielu dumnych  gejowskich artystów i to jest piękne, ponieważ im więcej o tym rozmawiamy,tym mniej jest piętna. Kiedy zaczynałem w Stanach, nie było praktycznie nikogo z  mojego światka, a teraz wszystkie kolory tęczy są reprezentowane w muzyce- to jest fantastyczne.

,,Męskość może być toksyczna.” 

Kiedy zacząłem 10 lat temu to pamiętam sposób, w jakim czułem się w związku z męskością i kobiecością. Czułem,że mam rację,żeby to wszystkim udowodnić. Próbowałem złożyć  oświadczenie,bo nie widziałem zbyt wiele i było to frustrujące,bo rozumiałem to,co chcę przekazać,jednak myślę,że czasami było to źle interpretowane przez ludzi. Obecnie całą ta rozmowa jest zdecydowanie na pierwszym planie, a ludzie rozumieją,że męskość potrafi być toksyczna i że zbyt mocne parcie lub zbyt mocne zmuszanie się do bycia męskim ma jakieś następstwa.” To bardzo stresuje młodego mężczyznę,niezależnie od jego orientacji. Próba dopasowania  do tego, kim może być mężczyzna może być ograniczona. Wciąż nie sądzę,że przeprowadzana jest wystarczająca ilość rozmów na ten temat z młodymi mężczyznami oraz nastoletnimi chłopcami. To jest niezwykle ważne,by móc dać im przerwę w tych fundamentalnych latach.

Możesz także iść krok naprzód w rozmowach o płci i spojrzeć  na ruch trans, jak zdumiewająco daleko zaszliśmy w ciągu ostatnich 10 lat. Dzieci w szkole muszą wiedzieć, że będzie wiele różnych reprezentacji płci i że wszystkie powinny być szanowane. To jest piękne,jak bardzo rozumie ten aspekt następne pokolenie.

Co ciekawe- ekspresja tożsamości płci może być tak samo prosta jak moda,kosmetyki; sposób, w jaki układasz swoje włosy, jakie zakładasz buty, jednak wszyscy wiemy,że to jest nieco płytki sposób patrzenia na to kim i czym jesteś. Wszyscy wiemy,że piękno i płeć nie jest powierzchowna. Chodzi bardziej o to, jak się czujesz, o Twoją duszę, Twoje serce i umysł i  aby wyciągnąć odpowiednie wnioski na jego temat to cóż.. musimy zrobić to lepiej.

,,Freddie Mercury dał mi pozwolenie na wyrażanie siebie.

Kiedy po raz pierwszy natknąłem się na Freddiego Mercury’ego w wieku 20 lat to miałem naprawdę wielka obsesję na punkcie zespołu i oglądałem stare filmy dokumentalne o nich, zwłaszcza o Freddiem oraz jego strojach. Freddie naprawdę się  w to wczuwał i miał poczucie humoru. Był człowiekiem,który umiał wyrzucić z siebie swoją wściekłość. Było to wszystko komiczne,ale zarazem było to nierozerwalną częścią jego uroku. Pozwalał ludziom czuć sens zabawy i homoseksualności , co jest już tak naprawdę umierającym artyzmem moim zdaniem,ale Freddie był z tym na właściwym miejscu. Był homoseksualny i sprytny i dowcipny z tym,co mnie to masywnie inspirowało. W pewnym sensie,kiedy zacząłem współpracę z Queen spoglądałem na Freddiego oraz jego historię stylu jest to pewnego rodzaju darmowa karta. Nie ma linii,która wytycza pewne granice i mówi,że się zaszło za daleko,a publiczność to łapie. Freddie daje mi pozwolenie,żeby to wziąć tam ze sobą. Ale też nie mam zamiaru tam tylko stać i robić typowy set piosenek z Queen ubrany w dżinsy i tshirt, to byłoby śmieszne i totalnie nie szłoby w parze z ich ,,duchem” ; jaki oni mają. Dla mnie,to czysty showbiznes, to występ. To ma podwyższać  wysoko już postawioną poprzeczkę.

,,Moje podejście do piękna było kiedyś ograniczone potrzebą bycia dostępnym dla mas.”

Miałbym wcześniej jakiś głos w uchu, który mi mówi,że sposób ubierania się lub wyrażania siebie był odpychający i niekomfortowy. 10 lat później jest o wiele inaczej. Ludzie rozpoznają,że to jest tylko Twoja personalna ekspresja i styl. Wygląda to tak, jakby wcześniej była garstka artystów,których każda wytwórnia płytowa będzie naciskać teraz ze sposobem,w jaki muzyka i telewizja są przesyłane strumieniowo. Jest o wiele więcej możliwości wyboru i widzisz o wiele więcej różnorodności. Pomaga stworzyć środowisko, w którym jest miejsce dla wszystkich.

,,Nadal jestem ekscentryczny, wciąż lubię glam,ale mój wygląd jest bardziej wyrafinowany.”

Za czasów American Idol byłem taki podekscytowany i miałem naprawdę wiele pomysłów, inspiracji i myślałem,że im więcej tego wszystkiego,tym lepiej. Nie wydaje mi się,żeby było coś złego w tym do dzisiaj,ale teraz skłaniam się ku mniejszej ilości. Nie zrozum mnie źle- nie jestem  subtelny, przeciętny albo totalnie nudny,ale zdecydowanie dopracowałem swój wygląd. Nadal jestem ekscentryczny,wciąż lubię glam i tak dalej oraz te rzeczy,które są nie z tego świata,ale jest to bardziej dopracowane,dopasowane.

,,Makijaż to moja forma ekspresji.”

To interesujące,ponieważ oznaczało to dla mnie różne rzeczy w różnych momentach mojego życia. Na początku zakochałem się w ciężkim makijażu oczu i noszeniu lakieru na paznokciach. Czułem,że to jest pewnego rodzaju forma wyrażania mojej ekspresji i buntu. To sprawiło,że poczułem się potężny i inny i stało się to moją nierozerwalną rzeczą,ale w pewnym momencie poczułem,że złapałem się w taką jakby pułapkę makijażu -zakrywałem się nim jak maską. To była jakby moja forma obrony. Kilka lat temu postanowiłem nieco spuścić i pójść w totalną naturalność, ponieważ chciałem się otworzyć na nowo i poczuć się bezbronnie.Teraz,kiedy już tylko odrobinę idę w glam to wracam wciąż do miejsca wyrażania swojej ekspresji i po prostu chcę się tylko dobrze bawić, to ja czuję fantazję.

Moja mała makijażowa przyjemność to...

Uwielbiam tusz do rzęs. Lubię ten efekt otwartych oczu i sprawia,że wyglądasz na bardziej obudzonego. Następną rzeczą,w której się zakochałem to  koloryzujący krem nawilżający od MUFE (MakeUpForEver).

Moja najlepsza urodowa rada to…

Sen i woda- powrót do podstaw. Kiedy dużo podróżuję, mało snu oraz odwodnienie z powodu latania jest bardzo widoczne na twarzy. Mycie twarzy zimną wodą jest skuteczne na obrzęki. Kolejna rada,jaką otrzymałem od swojej make up artist to nałożenie na twarz pojedyńczej chusteczki Kleenex,żeby ją odtłuścić. To jest zazwyczaj bardzo pomocne, zwłaszcza wtedy,kiedy mam długi dzień kręcenia teledysku,a puder powoli zaczyna ,,ciastkować”***.

,,Mam obsesję na punkcie pielęgnacji skóry firmy Ceuticals.”

Cały asortyment jest absolutnie genialny.  Nigdy nie mogłem znaleźć tego czegoś, na co moja skóra mogłaby tak pozytywnie zareagować. Oni mają produkty na wszystkie Twoje potrzeby- zmarszczki,trądzik,suchość skóry, mają także fajne opakowania- nie zwykłe tubki,  a opakowania rodem z laboratorium. Kiedy byłem młodszy miałem naprawdę brzydki trądzik- więc znam doskonale znaczenie dbania o swoją skórę.

,,Bycie na scenie jest czasem na bycie full glam.”

Używam białego eyelinera na wewnętrznej stronie linii wodnej oka i to jest jak woah. Następne czynności,jakie wykonuję na scenie to bieganie dookoła (i śpiewanie 😉 ) oraz pocenie się więc używam podkładu matującego ( popieram Adam,popieram!), który zapewnia mi pełne krycie. Uwielbiam MUFE (MakeUpForEver). Makijaż oka musi być także wodoodporny.

,,Nie potrzebujesz abs,jeśli masz dobrych przyjaciół i rodzinę.”

Próbuję się zatrzymać i wziąć pod uwagę to,że jestem i co mam w swoim życiu. Jeśli czuję się negatywnie bądź jestem zdołowany to się zatrzymuję i myślę, jak wielu ludzi mają gorzej. Mam również tendencje do powrotu 10/15 lat wstecz i porównywania do tego,gdzie się obecnie znajdujesz. Czy to jest takie złe? Nie. Zadowolenie jest rzeczą trudną, ponieważ my wszyscy chcemy więcej i nic nie jest do końca dobre. Nalegałbym,żeby ludzie odłożyli na chwilę telefony, wzięli głęboki oddech i pomyśleli o tym, gdzie się obecnie znajdują,kogo kochają,kto ich kocha. Żeby pomyśleli o swoich relacjach międzyludzkich,swojej rodzinie albo o bliskich przyjaciołach, ponieważ jest to bardzo ważna rzecz. Nie potrzebujesz abs,jeśli masz dobrych przyjaciół i rodzinę. 

*Chodzi o  1 miejsce na Billboard z Trespassing 

**Kleenex- https://www.kcprofessional.pl/marki/kleenex

***ciastkowanie- puder pod działaniem warunków atmosferycznych (np upał) i innych czynników zewnętrznych zaczyna nieładnie się warzyć na buzi i robi efekt tzw.ciastka. Zazwyczaj zbyt wiele nałożonych warstw pudru na twarz robi taki brzydki efekt.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.