Adam Lambert: wykonawca „Another Lonely Night” opowiada o Twitterze, trollach i sukcesie w epoce cyfrowej

Tłumaczenie artykułu z UK przygotowane przez TheGlamWarlock

ORYGINAŁ

Osoby poniżej 18 roku życia-> UWAGA: STRASZNE PRZEOKROPNE I SUPERWULGARNE WULGARYZMY ORAZ TEMATY +18 W TEKŚCIE – CZYTASZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!! 

W przeciwieństwie do wielu zwycięzców Amerykańskiego Idola, którzy szybko zostają zapomniani, Adam Lambert wyszedł z ósmej edycji jako runner-up i stał się jednym z najsłynniejszych uczestników, którzy kiedykolwiek gościli w programie, ze swoim drugim albumem, Trespassing, który dostał się na pierwsze miejsce listy US Billboard 200. Po wydaniu trzech albumów, które znalazły się w pierwszej piątce, oraz długotrwałej współpracy z Queen w swoim dorobku, Lambert nie spoczywa na laurach.

Jego singiel „Another Lonely Night” został wydany wcześniej tego miesiąca, a na 2016 rok została ogłoszona ogólnoświatowa trasa koncertowa. The Independent chwilę porozmawiało z nim o Twitterze, epoce cyfrowej, seksualności i posiadaniu fanów na całym świecie. Wyodrębnijmy kilka z poruszanych tematów:

O koncertowaniu z Queen

Po spędzeniu kilku miesięcy w trasie, Lambert ponownie dołączył do zespołu, kiedy ten w po trzydziestu latach powrócił do Brazylii na festiwal Rock in Rio we wrześniu.

Queen są niesamowici. Są dla mnie naprawdę, naprawdę kochani i myślę, że wszyscy zaangażowani są przeszczęśliwi, że mieliśmy taki pozytywny oddźwięk.”

Kiedy jestem z nimi w trasie, staję się trochę rozpieszczony, bo oni wszystko robią w o wiele większej skali niż ta, do której przywykłem – jest o wiele bardziej luksusowo. Oni latają prywatnymi odrzutowcami, mają genialnego kucharza, który jest z nimi w trasie, a potem, kiedy przychodzi do mojej kariery solowej, wszystko jest takie: Ooooch… no tak, no tak…”

O karierze w epoce cyfrowej

Ghost Town” było już odtwarzane na YouTube ponad 46 milionów razy, co jest równoznaczne z jego globalnym sukcesem. Ale tak jak każdy kij ma dwa końce, media społecznościowe mogą pomóc lub zaszkodzić muzykom, którzy mogą poszerzać swoją obecność poprzez posiadanie kont na wielu portalach, jednocześnie jednak mierząc się ze stale rosnącą ilością gwiazd działających tylko w sieci.

To zdecydowanie rodzaj gry. Obecnie trzeba się nieźle napracować będąc artystą. Ja jestem szczęściarzem, mam dobry zespół ludzi, którzy pomagają mi się z tym wszystkim ogarnąć, i to jest ekscytujące! Media społecznościowe są świetnym sposobem, by dotrzeć wprost do ludzi, to wspaniałe.”

O plusach i minusach Twittera

Lambert stał się sławny w tym samym czasie, kiedy rosła popularność Twittera, tworząc „całkiem nową grę” dla niego jako nowego artysty. Ale on rozumie moc mediów społecznościowych i dobrze sobie z tym radzi, czasem nawet organizując „Twitter Parties”, by czatować ze swoimi fanami.

Lubię widzieć, co ludzie mówią o różnych rzeczach i jaka jest ich reakcja w stosunku do moich decyzji i występów. W ten sposób jest to pewne narzędzie wyszukiwania informacji.”

Ten nowy sposób patrzenia oznacza również bycie wystawionym jednocześnie na pozytywne, jak i negatywne komentarze od publiczności, coś, co pomogło mu przestać przejmować się krytyką. „Nie możesz brać tego do siebie. Zawsze mówię, że ktoś, kto wchodzi na stronę tylko po to, by napisać o kimś coś niemiłego, zwykle nie ma zbyt ciekawego życia, jeżeli ma ochotę tracić na to czas i energię. To sprawia, że lepiej się z tym czuję, myślę sobie: „Kto to w ogóle jest, do cholery?”.

O sekcji z komentarzami

Możesz przypadkowo natrafić na te mroczne kręgi rozpaczy i sekcje z komentarzami, gdzie ludzie często ze sobą walczą. To są po prostu obłąkańcy.”

O tym, jak łatwo tweety mogą być przeinaczone

W obecnych czasach naprawdę trudno jest prowadzić rozmowę lub jakąkolwiek konstruktywną konwersację bez ludzi, którzy będą się czuć urażeni albo czytających między wierszami i biorących wszystko dosłownie. Myślę, że wiek informacji i mediów społecznościowych zmienił się w to wspaniałe miejsce dla nas, byśmy mogli się łączyć i komunikować, ale równocześnie stworzył wiele problemów. Ludzie wyciągają rzeczy z kontekstu i o wiele łatwiej poczuć się urażonym, kiedy widzisz tylko tekst na ekranie, niż jeśli powiedziałaby to żywa osoba, ponieważ brakuje kontekstu, intencji w jakich coś zostało wypowiedziane, a także emocji, które temu towarzyszą. Ludzie biorą teraz wszystko zbyt dosłownie.”

O Rosji

Nazwisko Lamberta ostatnio wielokrotnie pojawiało się w nagłówkach po homofobicznej petycji od „zmartwionych mieszkańców”, która domagała się, by Adam zrezygnował z sylwestrowego koncertu w Singapurze, a która została podpisana przez ponad 20 tysięcy osób. Petycja krytykowała jego „promocję praw społeczeństwa LGBT” i „ociekające seksem” występy, ale kontr-petycja od jego armii fanów w wyspiarskim kraju w niedługim czasie zdobyła więcej podpisów niż ta pierwsza.

Innym krajem z represyjnym stosunkiem do praw LGBT, na który wpłynął Adam, jest Rosja, gdzie antygejowskie prawa pozostają na swoim miejscu, zabraniając „homoseksualnej propagandy” wśród dzieci. „Ghost Town” znacznie wspięło się na szczyty rosyjskich list przebojów, a Adam posiada silny fandom w kraju z polityką anty-homoseksualną.

Śpiewałem już w Rosji i mam wspaniałych rosyjskich fanów, którzy są naprawdę cudowni, i to w sumie straszna rzecz w tym kraju, że represje w stosunku do społeczności LGBT są tam legalne i poprawne politycznie. To nie musi od razu oznaczać, że kraj jako taki jest całkowicie antygejowski. Jest mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy są Rosjanami: wspaniali fani, wspaniali artyści.

O swoim wyglądzie

Mój styl ubierania idzie w parze z kierunkiem, w jakim podążam w mojej muzyce; w miarę jak się rozwinąłem, zacząłem zdawać sprawę, że mniej znaczy więcej. Trochę powściągliwości może czasami naprawdę stworzyć coś pięknego. Moją misją jako wykonawcy jest komunikacja z ludźmi i dzielenie się z nimi tym doświadczeniem. Czasami bardziej przyciągniesz ludzi do siebie podchodząc do wszystkiego z umiarem.

O ujawnianiu swojej seksualności

Pomimo, że żył otwarcie jako gej w Los Angeles przez wiele lat przed uczestnictwem w Amerykańskim Idolu, „coming-out” Adama miał miejsce w 2009 roku podczas wywiadu z magazynem Rolling Stone, już po tym, jak konkurs się skończył. On sam chciał uniknąć szału mediów wokół swojej seksualności, który na pewno miałby miejsce, gdyby ujawnił się w trakcie trwania programu.

Myślę, że to dobrze, że to przestaje być problemem i według mnie tak powinno być. Dla mnie to żaden problem. Po prostu takie: Okej, to jest moja orientacja i nie mam z tym problemu, to jest to, kim jestem i akceptuję siebie, jestem więcej niż tylko gejem. Myślę, że to ekscytujące, że zbliżamy się do sytuacji, gdzie nie będzie to już żadnym problemem. A to przy pomocy ludzi, którzy są na ten temat otwarci i nie wstydzą się o tym mówić i rzucać wyzwań stereotypom.”

Cieszę się, że żyjemy w czasach, kiedy sami ludzie nie chcą być zaszufladkowani. To bardzo ograniczające, by wybrać A lub B albo czym lub kim jesteś – nie sądzę, by to tak działało. Myślę, że im bardziej „pomiędzy” będziemy żyć, tym szczęśliwsi będą ludzie.”

Adam nie ma zbyt dużo czasu na identyfikację Miley Cyrus, która określa się jako panseksualna – „cokolwiek to znaczy” – ale jest szczęśliwy, że rozmowy o seksualności się rozwijają i ma nadzieję, że już niedługo ujawnianie się jako homoseksualista nie będzie historią na pierwsze strony gazet.

Ellen Page1 niedawno mówiła o tym, że czuje się moralnie zobowiązana, by użyć swojej pozycji do zwiększenia zainteresowania tematem praw LGBT; było to coś, co, jak twierdzi, przyczyniło się do jej decyzji, by publicznie ujawnić swoją seksualność. Lambert był pierwszym otwarcie homoseksualnym piosenkarzem, który dotarł na szczyt listy US Billboard ze swoim albumem, sprawiając, że jego własny sukces stał się ważnym momentem dla społeczności LGBT.

Myślę, że kiedy wszystko wydarzyło się po raz pierwszy, nie zdałem sobie sprawy, że to miało się stać ważną częścią mojej trajektorii. Nie wiedziałem, że to będzie coś, co będę reprezentował, dlatego kiedy wszystko się zaczęło byłem taki: „Chwila, czekaj, co?” Ale potem zacząłem rozumieć, że to większe ode mnie, że mogę dodać młodym ludziom odwagi – a to jest ekscytujące!”

Album The Original High jest już dostępny w sprzedaży.

1Ellen Page – kanadyjska aktorka, grała m.in. w „Incepcji”, „Zakochani w Rzymie”


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.