Biografia

Życiorys

Urodził się w Indianapolis w stanie Indiana jako syn higienistki Leili oraz pracownika Novatel Wireless Ebera Lamberta. Ma młodszego o dwa lata brata, Neila. Wychował się w rodzinie żydowskiej. Krótko po jego narodzinach rodzina przeprowadziła się do San Diego, gdzie dorastał na ranczo Peñasquitos. Uczęszczał do Deer Canyon Elementary School, Mesa Verde Middle School, gdzie był zwycięzcą konkursu „Airband” (za Thriller Michaela Jacksona) oraz Mount Carmel High School (MCHS), w której należał do koła teatralnego, chóru, a także występował w szkolnym jazzowym zespole „MC Jazz”.


Kariera

Pierwszy raz pojawił się na scenie gdy miał dziesięć lat. Grał Linusa w szkolnym przedstawieniu teatralnym You’re a Good Man, Charlie Brown. Gdy miał 19 lat opuścił USA, aby przez dziesięć miesięcy podróżować z Anita Mann Productions. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych występował w komicznej operze w Orange County CA. Zagrał Joshuę, obok Vala Kilmera, w musicalu The Ten Commandments: The Musical. Lambert był jedynym aktorem, który dostał pozytywne recenzje. Oprócz aktorstwa był wokalistą zespołu „The Citizen Vein” z Stevenem Sidelnykiem, Tommy’m Victorem i Monte Pittmanem. W tym czasie był również dublerem Fiyera na Broadwayu oraz grał w musicalu Wicked w Los Angeles. Od 2004 roku regularnie występował na Upright Cabaret and the Zodiac Show współorganizowanym przez członkinię zespołu Pussycat Dolls Carmit Bachar.


American Idol

Na przesłuchanie do ósmej edycji American Idol wybrał się do San Francisco. Podczas przesłuchania zaśpiewał dwie piosenki: Rock with You Michaela Jackosna i Bohemian Rhapsody zespołu Queen. W półfinałach zakwalifikował się do TOP 13 i dołączył do drugiej grupy, w której byli Allison Iraheta i Kris Allen. Lambert i Allen stali się współlokatorami w rezydencji Idola.

Podczas tygodnia Michaela Jacksona zaśpiewał Black or White wywołując aplauz od wszystkich czterech jurorów. Paula Abdul przewidziała wtedy, że dostanie się do finału. W następnym tygodniu wykonał piosenkę Ring of Fire. Podczas gdy Randy Jackson, Kara DioGuardi i Paula Abdul zachwycali się jego repertuarem, Simon Cowell nazwał to „pobłażliwymi śmieciami”. W czasie nocy z Motown, Lambert zaśpiewał akustyczną wersję The Tracks of My Tears grupy The Miracles. Wszystkim sędziom występ się bardzo podobał, a Smokey Robinson złożył wykonawcy owację na stojąco. Gdy znalazł się w TOP 8 wykonał utwór Gary Julesa Mad World. Tym razem Simon Cowell wstał i pogratulował Lambertowi wykonania. Podczas kolejnych występów sędziowie uzgodnili, że owacja na stojąco jest najlepszym wyrazem wystąpień Adama. W TOP 7 zaśpiewał If I Can’t Have You. Kara DioGuardi powiedziała, że jest to „najbardziej pamiętne przedstawienie”, podczas gdy Simon Cowell opisał jego wokal jako „nieskazitelny”. Paula Abdul nie mogła powstrzymać łez. W TOP 4 zaśpiewał jako pierwszy – wykonał utwór Whole Lotta Love Led Zeppelin. Simon Cowell skomentował: „To było jedno z moich ulubionych przedstawień… Nikt teraz tego nie pokona”.

Zdjęcia Lamberta całującego mężczyznę ukazały się w czasie jego zmagań w programie. Początkowo sądzono, że obrazy nie wywrą żadnego wpływu na przebieg konkursu. Lambert potwierdził, że jest na tych zdjęciach, oświadczając, że nie ma nic do ukrycia i jest zawsze szczery odnośnie swojego życia. Media spekulowały o jego orientacji seksualnej, sądząc, że byłby to pierwszy gej w American Idol. W wywiadzie dla magazynu Rolling Stone spytany o to, czy spekulacje dotyczące jego orientacji wpłynęły na końcowe głosowanie, Lambert zaczął się śmiać i powiedział „prawdopodobnie”. Na łamach tego samego magazynu potwierdził, iż jest gejem, a później został nazwanym „zdobywcą drugiego miejsca American Idol” (ang. The American Idol runner-up).

20 maja 2009 roku ogłosił, iż zdobył drugie miejsce ósmej edycji programu. W ostatnim odcinku wykonał składankę Beth, Detroit Rock City oraz Rock and Roll All Nite z rockowym zespołem KISS. Przed ogłoszeniem wyników, razem z Krisem Allenem dołączyli do członków zespołu Queen – gitarzysty Briana May i perkusisty Rogera Taylora – i wykonali hymn We Are the Champions.

Po wygranej Kris Allen powiedział, że „zasłużył na nią Adam”. Wyjaśniając tę uwagę, Allen powiedział: „Uważam, że Adam zasługuje na zwycięstwo. Jest jednym z najbardziej utalentowanych wykonawców, jakich kiedykolwiek spotkałem”.


Po American Idol

W maju 2009 roku magazyn Billboard potwierdził, że jego debiutancki album zostanie wydany w listopadzie 2009 roku. Był gościem w Larry King Live razem z Krisem Allenem, Paulą Abdul i resztą finalistów. Powiedział, że chciałby stworzyć album z różnymi rodzajami muzyki, m.in. rock, pop, muzyka elektroniczna, dance.

Pracował z takimi producentami jak: Greg Wells, Ryan Tedder, Max Martin, Sam Sparro, RedOne, Dr. Luke, Linda Perry i wielu innych. 28 października 2009 roku ogłosił, że jego pierwszym singlem będzie For Your Entertainment wyprodukowana przez Dr. Luke.

Został zatrudniony do nagrania ścieżki dźwiękowej Time for Miracles do filmu 2012. Singel pojawia się na For Your Entertainment.

Od American Idol został nagrodzony trzema nagrodami: The Young Hollywood Award for Artist of the Year i The Teen Choice Award for Reality/Variety Star oraz nagroda za ‚Ulubiony międzynarodowy teledysk’ w ‚Much Music Awards’,ostatnio otrzymał też tytuł „Najseksowniejszego piosenkarza”. Uczestniczył również w American Idols LIVE! Tour 2009 z dziesiątką finalistów. Trasa zawierała 50 miast Stanów Zjednoczonych i Kanady od 5 lipca do 15 września 2009 roku.

W listopadzie Lambert wystąpił podczas American Music Awards 2009. Podczas występu piosenkarz pocałował swojego basistę, i poruszał kroczem przy twarzy jednego z tancerzy, czym wywołał sprzeciw ze strony środowisk skrajnie konserwatywnych. Dzień potem odwołano jego występ w jednym z porannych programów, gdyż obawiano się że ponowi swój występ. Lambert powiedział jednak w jednym z wywiadów ze podczas występu na AMA dał się ponieść słowom piosenki i nie planował pocałunku jako element choreografii. Magazynowi Rolling Stone powiedział, że „Kobiety robią to na scenie od wieków – prowokują swoją seksualnością – kiedy przez minutę robi to mężczyzna, wszyscy świrują. Mamy rok 2009 – to czas, by podejmować ryzyko, być odrobinę odważniejszym, czas by otworzyć ludziom oczy i jeśli to ich gorszy, to może nie jestem dla nich odpowiedni. Moim celem nie jest wkurzanie ludzi, ale promowanie wolności artystycznej”. Dużo mówił o istniejącym w show-biznesie tzw. double-standard, gdzie ludzie oburzają się na jego występ podczas gdy to samo w wykonaniu kobiety byłoby bez problemu zaakceptowane i postawił sobie za punkt honoru nie przepraszać za swój występ.

Od czerwca 2010 ruszyła trasa koncertowa Adama pod nazwa „Glam Nation Tour”. Towarzyszyła mu Allison Iraheta (która była 4 w 8 edycji Idola)oraz Orianthi. Jak dotąd zdobywała same dobre recenzje, Lambert dokładał wszelkich starań by jego występy były „niezapomnianym show” w klimacie glam rocka.


Trespassing

Po zakończeniu trasy GlamNation rozpoczął prace nad 2 albumem studyjnym,które miało premierę 15.05.2012 roku ,zatytułowany Trespassing . Adam był 1 otwartym homoseksualistą,który tydzień po premierze wylądował na 1 miejscu Billboardu w  najlepiej sprzedających się albumach . Niestety potencjał albumu został zdeptany i niewykorzystany przez byłą wytwórnię RCA ,z  którą Adam postanowił się rozstać w lipcu 2013 roku ,po usłyszeniu od nich,że są gotowi na promocję i wydanie albumu Adama,na którym coveruje największe hity lat 80 . Na to Adam się nie zgodził ,ponieważ chce tworzyć swoją własną muzykę i być ,, niezależnym sobą ” ,a nie czyjąś zahukaną marionetką.

Mini trasa ,,We Are Glamily” tour obejmowała Azję,Południową Afrykę ,Europę (finał trasy 22.03.2013 w Helsinkach w wyprzedanej Hartwaal Areenie) . Nie zostało wydane DVD z tej trasy.


Queen+Adam Lambert

W listopadzie 2011 roku podczas gali MTV EMA swój debiut miał projekt QUEEN+ADAM LAMBERT. Zespół na tej gali odbierał statuetkę global icon . Ich występ przyjęto bardzo entuzjastycznie ,więc …

…. w 2012 roku zorganizowano mini trasę obejmującą Ukrainę,Rosję,POLSKĘ(7.07.2012-Wrocław),Wielką Brytanię . Pomimo niepohamowanej krytyki do Adama (głównie ze strony fanów Queen,niektórzy przejrzeli na oczy,niektórzy nadal nie) koncerty te były znakomicie przyjmowane i fani naciskali na więcej koncertów …

…. więc nadszedł rok 2013 . We wrześniu wystąpili na iHeart radio music festival w Las Vegas . I ….

…. 6.03.2014 roku podczas programu Good Morning America Adam radośnie oznajmił,że będzie w trasie z Queen latem tego roku. Trasa ta została zatytułowana ,Once in a lifetime tour’ , miała swoją scenę w kształcie litery Q,była to pierwsza trasa z prawdziwego zdarzenia .

Trasa ta obejmowała Północną Amerykę,Azję,Nową Zelandię,Australię,Kanadę.

Po zakończeniu trasy fani z Europy błagali o trasę w Europie ..

.. i pewnego wrześniowego dnia stał się cud . Ogłoszono trasę  po Europie . Na początku było 19 dat,później dodali jeszcze kilka,wśród tych kilku extra dat znaleźliśmy się i my (21.02.2015 Kraków,Tauron Arena). 

Niestety-jeden koncert musiał zostać odwołany z powodu ostrego zapalenia oskrzeli,które wykryto u Adama (Bruksela) . ,,Odrobiono go” 15.06.2016 roku podczas letniej trasy.

Trasa ,,Don’t stop them now” obejmująca południową Amerykę (6 koncertów) przerodziła się w wielki sukces. Największy koncert,jaki zagrali był podczas festiwalu Rock in Rio (ponad 80.tysięczna publiczność). Podczas trasy dodano do setlisty Ghost Town,które brzmiało tak:

 Queen+Adam Lambert byli w letniej trasie koncertowej. Jeździli po Europie po największych festiwalach (dali także solowe występy w Hiszpanii,Belgii, Niemczech).  Wystąpili w Polsce 19.06 podczas LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM. Jesienią 2016 roku wyruszyli w krótką trasę po Azji. 

W 2017 roku projekt QAL ruszył ponownie w trasę! Latem ( od 23.06 do 5.08) ruszyli na podbój USA,a jesienią, od 1.11 do 16.12 Europy. 6.11 dali czwarty koncert w Polsce- tym razem w Łodzi w Atlas Arenie.

Do setlisty dodali Whataya Want From Me,które brzmiało tak:

W 2018 odbyła się kolejna trasa obejmująca Australię i Nową Zelandię, w miesiącach czerwiec-lipiec trwałą trasa po Europie. 

Jesienią zaś ruszyła krótka rezydencja,która obejmowała 10 koncertów w 3 tygodnie.

Podczas letniej trasy grano ,,Lucy” z solowego repertuaru Adama,które brzmi tak:

Podczas rezydencji w Las Vegas grali ,,Heartbreak Hotel” z repertuaru Elvisa Presleya.

Obecnie QAL rusza w kolejną trasę ,,Rhapsody Tour” , która na razie obejmuje USA,Austalię,Nową Zelandię,Azję. Czekamy na daty dla Europy i Ameryki Południowej.


Nowa wytwórnia,The Original High

Jak mówi Adam :  ,, Dzień po rozstaniu z RCA dostałem telefon od przedstawicieli Warner Bros i od razu mnie przygarnęli do siebie . Trzymałem ten sekret w tajemnicy tak długo,bo się po prostu bałem powiedzieć od razu publicznie << hej,mam już nową wytwórnię >> ” .  Nawiązał współpracę z Max Martinem  i Shellbackiem(ojcowie WWFM i IIHY) i to oni są  producentami wykonawczymi najnowszego albumu Adama THE ORIGINAL HIGH ,którego premiera odbyła się 16.06 ( w Polsce 15.06).

Adam tak opisuje brzmienie albumu : ,,To będzie totalnie inna muzyka od tej,którą wykonuję aktualnie z Queen . To jest definitywnie POP, z dużą dozą R&B oraz wpływami muzyki house . Są na niej także kolaboracje,ale na ten moment nie mogę o nich się wypowiedzieć . Myślę,że ludzie będą zaskoczeni . Nagrałem ten album dla ludzi,nie dla siebie . Piosenki napisałem sam z pomocą Maxa Martina i Shellbacka,którzy są  również producentami wykonawczymi tego albumu . Chciałem,żeby ten album mniej opowiadał  o mnie,pomimo tego,że i tak jest osobisty , to i tak bardziej tyczy się słuchacza . Więc cokolwiek znaczy on  dla Ciebie,robię muzykę dla publiczności ,nie dla siebie .  Na albumie znajduje się piosenka ,która nosi ten sam tytuł co album ,ale to nie jest pierwszy singiel . Singiel ,który wybrałem jest moim ulubionym kawałkiem z płyty.”

Album miał swoją premierę 16.06 (w Polsce 15.06), zdobyła 3 miejsce w Billboard Hot200(zwykła sprzedaż albumu+streamingi), 29 w OLIS w Polsce (oficjalna lista sprzedaży albumów) oraz 2 w oficjalnej liście sprzedaży(nie licząc streamingów ze spotify,shazam itp.) w USA.

W Polsce album ,,The Original High” pokrył się platyną (sprzedaż powyżej 20K kopii).

Singiel ,,Ghost Town” pokrył się platyną w Australii (2x),Holandii (3x),Danii,w Polsce 3x oraz Finlandii. Ostatnio singiel ,,Ghost Town” otrzymał status złotej płyty w Niemczech oraz USA.

,,Ghost Town” znajduje się  na #5 miejscu w plebiscycie przebój lata organizowany corocznie przez stację RMF FM.

Singiel ,,Another Lonely Night” małymi krokami zdobywał serca i uszy polskich słuchaczy. Singiel w Polsce wydano w połowie sierpnia (16.08.2015) ,na świecie w pażdzierniku (09.10.2015) .

Trzecim singlem w Polsce była kompozycja zatytułowana tak jak album- ,,The Original High”.


The Original High Tour

Od 31.12.2015 do 6.05.2016 roku trwała trasa The Original High Tour. Obejmowała ona Azję-Australię-Nową Zelandię-Amerykę oraz Europę. Podczas tej trasy Adam odwiedził Polskę 30.04,dając koncert na warszawskim Torwarze.


Velvet i nowa wytwórnia..po raz kolejny.

Adam po raz kolejny zmienił wytwórnię. Obecnie jego nową wytwórnią została  niezależna wytwórnia EMPIRE,która głównie zajmuje się artystami z nurtu hip hop-u. EMPIRE ma umowę na dystrybucję swoich płyt z UNIVERSAL MUSIC GROUP.

Tak samo zmienił swój mgmt team. Od 2018 roku jest pod opieką PHILYMACK. 

21.02.2019 roku wydał ,,comeback” piosenkę zatytułowaną ,,Feel Something” ; która nie jest singlem. 

15.05.2019 roku Adam wydał pierwszy oficjalny singiel z albumu ,,Velvet” ; nosi tytuł ,,New Eyes” . Jest to mieszanka lat 70 oraz typowego dla Adama glamu. Według portali internetowych, album ,,Velvet” ma pojawić się jeszcze w tym roku.


Aktorstwo

Każdy chyba wie,że Adama można było zobaczyć także na deskach teatrów na przeróżnych musicalach (Hair,The Ten Commanders). Ale chyba nie każdy wie,że Adama można było też zobaczyć na ekranach srebnego ekranu(nie mówię tu o występach gościnnych w programach TV,ani o transmisjach z czerwonego dywanu)  . W 2012 zadebiutował w serialu Pretty Little Liars – zagrał samego siebie (razem z bandem) ,jego rolą było danie koncertu (zagrano Cuckoo i Trespassing) na halloweenowej imprezie w pociągu (sezon 3 odcinek 13 halloween special episode) ,a zaraz potem odbył króciutką rozmowę z Arią .

Natomiast w 2013  w 5 sezonie serialu Glee mogliśmy go zobaczyć aż w 5 odcinkach,grał Eliotta Gilberta aka Starchilda . Mianem legendarnego występu uznano występ w debiutanckim odcinku (4-A Katy or a GaGa) z Marry The Night. W nastpępnych odcinkach był zielona kukłą (7-Puppet Master) , rozjemcą kobiecych konfliktów o jego względy i która jest lepsza (10-Trio) , doradcą w sklepie muzycznym … (9-Frenemies). Mogliśmy oglądać te odcinki przez okres wrzesień-listopad 2014 na fox life(teraz fox comedy) .

W 2016 roku Adam zagrał  w  Rocky Horror Picture Show.

W 2019 Adam pojawi się jako głos dla Emperora Maximusa dla filmu Playmobil. Premiera latem.


XFactor Australia

W ostatnim sezonie XFactora w Australii Adam Lambert był jurorem (pozostali jurorzy to Iggy Azalea i Guy Sebastian).

Jego były podopieczny-Isaiah Firebrace wygrał ten sezon, obecnie koncentruje się na swojej karierze.

CmKElDXUYAAlR3Q


 Życie prywatne 

Przez 3 lata był związany ze Saulim Koskinenem,lecz w kwietniu 2013 rozstali się ze sobą,ponieważ coraz bardziej oddalali się od siebie ,ale pozostali serdecznymi przyjaciółmi . Mieszka w wielkim domu z gigantycznym  ogrodem . Ostatnimy czasy bardzo polubił kulturystykę i różne ćwiczenia z tym związane,czego rezultaty widać gołym okiem  ->

1741179_1556343337982237_1505876249_n

Posiada psa, który wabi się Pharaoh. Został adoptowany od walk me home rescue, tam nazywał się Max. Ma 2 lata, jest rasy basenji.

Obecnie od kilku miesięcy spotyka się z Javi Costa Polo. 

Opracowanie: Ivaa

ZAKAZ KOPIOWANIA TEKSTU NA INNE STRONY BEZ ZGODY ADMINISTRACJI!

 


13 komentarzy

 1. Dzięki 😉 Tak w ogóle to ostatnio znalazłam to video i zastanawiałam się czy to teledysk – ale jakby był, to przecież u Adama na kanale i Ty mi przyszłaś z pomocą ;D

 2. Czy wiesz może, w którym momencie w tym filmie 2012 jest ten teledysk/piosenka Adama? Będę wdzięczna 😉

 3. Nie,ale wspominał w wywiadach,że lubi jeść sałatki i różne inne zdrowe smakołyki

 4. Może to trochę dziwne pytanie ale czy Adam mówił kiedyś czy jest wegetarianinem?

 5. Nie byli ze sobą? Naprawdę? O kurde. Dzieki za odpowiedź. Boze, patrzac na te zdjecia i fragmenty koncertów, bylam niemal pewna ze byli razem. No nieważne wielkie dzieki ❤

 6. 1. Adam i Tommy NIGDY nie byli ze soba
  2. NIE NIE GRA, powód jest banalny- nowa era,nowy zespół. Wytwórnia chciała,żeby Adam miał brzmiący bardziej profesjonalnie zespół. I ma.

 7. Może to zabrzmi głupio, ale czy mogłabyś odpowiedzieć mi na kilka pytań, ktore mnie nurtują?
  1. Kiedy i dlaczego (jesli wiesz) Adam rozstał sie z Tommym?
  2. Tommy nie gra już w zespole Adama? Czy wiesz moze dlaczego?
  Chyba chcialam zapytac o cos jeszcze, ale zapomnialam wiec to tyle. 🙂
  Ps swietna strona.

 8. Ohh dziekuje dziekuje! <3
  Hahahahaha ,moge isc redagowac njusy na oficjalna strone Adama,nie mialabym nic przeciwko 😀

 9. Genialne opracowanie, gratuluję Iwonko! 🙂 Powinnaś pisać artykuły do Wikipedii. 😉

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.