Królowa rocka, król popu: Queen i Adam Lambert czempionami sceny

Tłumaczenie-Annie

ARTYKUŁ

Jeden z najbardziej wpływowych zespołów rockowych nie może się doczekać swojego pierwszego koncertu w Hong Kongu.
Niewiele jest zespołów o tak astronomicznej sławie jak Queen. Nawet jeśli nie potrafiłbyś zanucić chociaż jednej piosenki tych brytyjskich rockmanów, jest spora szansa, że słyszałeś o ich ekstrawaganckim frontmanie, Freddiem Mercurym, albo chociaż widziałeś kultowe zdjęcie przedstawiające go w jego żółtej kurtce. Śmierć Mercury’ego w 1991 powinna zatrzymać działalność Queen, ale pozostali członkowie zespołu podjęli decyzję, by dalej grać rocka.
Teraz, 46 lat od założenia zespołu, Queen przygotowuje się na koncert w Hong Kongu w środę. Na czele stanie Adam Lambert, amerykański piosenkarz i tekściarz, który zdobył sławę dzięki Amerykańskiemu Idolowi, gdzie na castingu śpiewał najsłynniejszą piosenkę Queen, Bohemian Rhapsody.
I chociaż piosenkarzowi daleko do udawania Freddie’go czy prób zastąpienia go, Lambert uosabia wszystko, co przedstawiał sobą legendarny wokalista: jest odważnym, pewnym siebie showmanem, który każdy występ traktuje, jakby był jego ostatnim, a także kocha olśniewające kostiumy.
„Jest fantastycznym wykonawcą. Myślę że jest teraz jednym z najlepszych piosenkarzy na świecie. Mamy szczęście, że jest z nami,” mówi perkusista Roger Taylor. „Kiedy Freddie odszedł, Brian i ja naprawdę myśleliśmy, że to koniec Queen. Nie spodziewaliśmy się, że kiedyś znowu będziemy występować.”
Lambert poznał członków zespołu, kiedy występowali w amerykańskim talent show, a ich relacja od tego momentu była coraz bliższa. Gitarzysta Brian May i Taylor widzieli w Lambercie potencjał na gwiazdę i wiedzieli, że ich fani też go pokochają. Kilka lat po tym, jak Lambert skończył udział w programie na drugim miejscu, wystąpił w Queen na rozdaniu nagród.
„Odpowiedź była fenomenalna,” mówi May. „Wszyscy wołali: ‘Ja nie mogę, to wyszło wspaniale! Chcemy więcej!’ Dlatego spróbowaliśmy jeszcze zagrać razem w ramach eksperymentu. Nie szliśmy od razu w coś wielkiego, ale to samo się stało. Nie szukaliśmy tego, ale to samo do nas przyszło. Nie minęło dużo czasu, a graliśmy przed czterystoma tysiącami ludzi.”
Chociaż trzydziestoczteroletni Lambert przyznaje, że odkrył Queen dopiero w swoich późniejszych latach, nie było dla niego problemem, aby dopasować się do image’u i brzmienia zespołu. „Kocham całą twórczość Queen,” mówi Lambert. „Ich katalog jest tak różnorodny. Grali w tak wielu różnych stylach. I taki powinien być show-biznes: możemy zabrać publiczność w niesamowitą podróż. Są piosenki, które są bardzo agresywne i ciężkie, a także słodkie piosenki pełne wrażliwości. Są piosenki dramatyczne. Mają tak wspaniałą kolekcję.”
Cały zespół nie może się doczekać, aby wystąpić w Hong Kongu po raz pierwszy. Dla Taylora oznacza to szansę, aby skosztować dim sum, podczas gdy dla Maya będzie to pierwszy krok w miejscu, o którego odwiedzeniu marzył już od jakiegoś czasu. „Nigdy wcześniej nie byłem w Hong Kongu! Wstydzę się tego, bo mam tu przyjaciół,” mówi zażenowany gitarzysta.
Oprócz przedstawienia Queen nowej generacji Hongkończyków oraz pokazania, co potrafi Lambert, zespół jest podekscytowany posiadaniem dwudziestopięcioletniego syna Taylora, Rufusa Tigera, na trasie jako perkusisty. „Mój syn przyjedzie i będzie występować z nami na scenie w Hong Kongu,” wyjaśnia Taylor. „Mamy bitwę na perkusje i to jest świetne. Więc będę miał swój młodszy model na scenie. Nadal mógłbym nauczyć go paru tricków.”
Więc jakie plany mają po ostatnim koncercie w Tajlandii 30 września? Lambert mówi, „Nie wiem, jak długo to potrwa. Ale nie mamy powodu, by się zatrzymywać!”
„Na świecie jest mnóstwo ludzi, a my uwielbiamy dla nich występować. To wspaniałe i wzruszające.”


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.