POP-ED Adam Lambert- tłumaczenie wywiadu V Magazine

Tłumaczenie-Gagda

V MAGAZINE

Zgadaliśmy się ze słynnym wokalista, który jest w trakcie przygotowań do odwiedzin w Vegas.

W naszym nowym artykule, redaktor Mathias Rosenzweig pisze o indywidualistach, którzy zmienili pop kulturę na taką, jaką widzimy dziś.

Adam Lambert prawie wygrał American Idola dziewięć lat temu. Artykuły w mediach z tamtego czasu pokazują jak traktowani byli wtedy homoseksualni artyści.
„Plotki o homoseksualiźmie otaczają Adama Laberta z Idola” napisał New York Times. Rolling Stone, magazyn, który współpracował z Lambertem, by ten mógł w nim „wyjsć z szafy”, nazwał wokalistę kiedyś „ostentacyjną królową”. Bloger Perez Hilton narzekał: „Adam Lambert jest lamusem. Facet nadal nie chce przyznać się do swojego homoseksualizmu.” ABC News mówił, że Adam dostał się na wysokie miejsce w Idolu, pomimo tego, że: „Miał eyeliner… były również sieciowe zdjęcia jak całuje się z mężczyznami. Nic z tego nie było jednak ważne.” Tak, napisali „sieciowe zdjęcia.” Witamy w 2009 roku.

Podczas gdy Lambert nie był pierwszym otwarcie homoseksualnym artystą – jego poprzednikami byli George Michael i Elton John – był jednak jedynym, który prawie wygrał show w telewizji, oglądane przez 30 milionów Amerykanów – tych z południa, północy, z miasta, ze wsi, Republikanów, Demokratów itd. Z jego drugim albumem „Trespassing”, był również pierwszym otwartym gejem, który zdobył szczyt listy Billboard 200. Ale szum wokół orientacji Adama jest już passe. Czasami się zastanawiam, czy w ogóle było to warte roztrząsania.

Ale biorąc pod uwagę, że minęła prawie dekada od kiedy Lambert był przedstawiony światu, co stało się tego samego roku, gdy Iowa, Vermont i New Hampshire zalegalizowały małżeństwa jednopłciowe, wydaje się to odpowiednim czasem na przemyślenia. Czasy się zmieniły -cholera, nawet NY Times poprawił tytuł tego artykułu – ale niektóre walki są warte zapamiętania.

Żeby rozpocząć nową falę musimy być pewni siebie,” mówi Lambert przez telefon. ABC kiedyś anulowało jego występ, po tym jak pocałował swojego basistę i symulował seks oralny podczas niesławnego koncertu na American Music Awards. Wspominałem już, że bycie gejem nie jest ważne, że ludzie powinni traktować się równo, ale przypomina mi to o tym, że jeszcze nie jesteśmy w tym punkcie. „Gdyby nie radykalne protesty, gdyby ludzie nie walczyli z systemem, nie mielibyśmy tego co teraz mamy. Więc nie myślmy o tym w sposób ‚A tam, wszystko jedno, to nieistotne. Nie mówmy o tym. Ignorujmy to.’ Uważam, że to odebrałoby naszej fali pęd.

Pytam czy uważa się za artystę naznaczonego polityką przez to, że jest gejem. „To ciekawe, bo ja czułem się tak od samego początku, że bycie sobą i bycie otwartym, jest pewnym aktem buntu.” Szczególnie na początku jego kariery, wzmogło to pytania, czy Adam będzie opłacalny? „Szczególnie na rynku muzycznym… było wiele zmarszczonych brwi i strachu, bo ludzie zastanawiali się, czy to da radę. Przemysł to przemysł, który martwi się o to, co da mu zysk. Nie czuli się komfortowo i pewnie z myślą, że ktoś, kto jest gejem temu podoła.”

Spekulacje o seksualności Lamberta, których przez pewien czas nie poruszał (chodzi tu o słowa, bo przyznał się, że wiele z jego występów było dowodem samym w sobie) rozpoczęły szum medialny. Adam wydaje się być temu wdzięczny „Miałem wiele wsparcia od mediów. Było bardzo ekscytująco, bo nie byli do tego przyzwyczajeni.” mówi. „To był interesujący czas, bo naprawdę dostawałem wiele wsparcia. Nie czułem się jakbym wspinał się pod wielką górę.”

Dzisiaj, orientacja rzadzko kiedy dominuje w karierze artysty. Wokalista Troye Sivan, który wybił się na YouTube, wyszedł z szafy zanim zaczął karierę muzyka. „To pozwoliło mi od początku pisać muzykę w której będę całkowicie szczery,” powiedział Rolling Stone w 2016 roku. Olly Alexander z Years & Years dostał radę, by się nie ujawniać od swojego medialnego trenera podczas startu ich zespołu, Olly zignorował sugestię. Sam Smith ujawnił się tuż przed wypuszczeniem debiutanckiego albumu i nie sprowokował tym stworzenia artykułów ze słowem „skandal” w tytule, tak jak się to działo z Lambertem. Żaden z artystów nie miał konsekwencji przez bycie otwarcie gejem w mediach. Było to dokładnym przeciwieństwem Lamberta – najprawdopodobniej media wyczerpały już temat.

Co ciekawe, bycie gejem nie odstrasza heteroseksualnych fanek od zakochiwania się w artystach. Podczas podpisywania okładki V Magazine, Sivan był świadkiem jak fanka popłakała się tak mocno, że zwymiotowała zanim wróciła po to, by popłakać jeszcze więcej i dostać autograf. Najprawdopodobniej nieosiągalność bogatych i znanych artystów nie dotyczy ich braku zainteresowania płcią przeciwną.

Przypadkowo, wczoraj wypuszczono nowy trailer dla „Bohemian Rhapsody”, filmu o zmarłym wokaliście Queen, Freddiem Mercurym. Zagrał go Rami Malek. Bryan Fuller, twórca Hannibala i Pushing Daisies, zaznaczył, że trailer podkreśla napięcie seksualne pomiędzy Mercurym, a kobietą, pośród jego licznych romansów z mężczyznami. Mercury był biseksualny. Umarł również na AIDS, czego podobno film bezpośrednio nie pokazuje.

Członkowie Queen, Brian May i Roger Taylor wybrali Lamberta by dołączył do nich jako główny wokalista, tworząc Queen + Adam Lambert. Lambert poczuł więź z Mayem i Taylorem podczas Idola i został zdecydowanie wybrany przez swój talent, a nie orientację pasującą do Mercurego. W ten sposób, brak „hetwashingu” (trendujący wyraz podobny do „whitewashingu”, lecz w stosunku do heteroseksualistów) jest satysfakcjonujący. Artyzm Lamberta nie jest zdefiniowany przez orientację. Jednakże, nie można powiedzieć, że nie wpłynęło to na życie jego i Mercurego, co w pewnym sensie je łączy.

Podczas gdy internet wykrorzystuje trailer w debacie o artyźmie, byciu celebrytą i seksualności – Jak bardzo orientacja się liczy? Czy hetero mężczyzna może zagrać osobę queer? Czy Ameryka kupi bilety tylko po to, by zobaczyć jak heteroseksualizm dominuje nad homoseksualizmem? – Lambert przygotowuje się do składającego się z dziesięciu show wyjazdu do Vegas z Queen. Zaczyna się 1 września w Park MGM.

Uważam, że Vegas przechodzi teraz przez wielki renesans. Jest jedną ze stolic rozrywki na świecie.” mówi. W zeszłych latach, Sin City zaczęło gościć jedne z najbardziej nowoczesnych wydarzeń tego czasu. „Byłem na show Britney, Celine Dion, kiedy robiła show z Cirgue du Soleil. Widziałem Eltona.” wymienia Lambert.

Po latach trasy z Queen, Lambert również znalazł czas na tworzenie swojej własnej muzyki. Czy będzie brzmiała jak klasyki, które ostatnimi czasy wykonuje? „To chyba za dużo powiedziane, ale myślę, że wiele się nauczyłem o tym, jak tworzy się wspaniałą piosenkę…utwory Queen są nadal popularne, bo docierają do każdego. Jedną z rzeczy na których mi zależy jest stworzenie czegoś ponadczasowego”. Dodaje, że to nie zawsze było ważne w jego muzyce. „Zdecydowanie eksperymentowałem ze stylami, ale myślę, że teraz staram się dotrzeć do sedna tego, co tworzy dobrą muzykę i jestem podekscytowany. Myślę, że wiem o co chodzi. Jestem usatysfakcjonowany.”

Dzisiaj, nagłówki nie mają nic wspólnego z orientacją Adama. To nie jest coś, co sprawia, że jest wyjątkowy i nigdy nie powinno być. Ale w pewnym momencie na tym właśnie skupił się świat i w pewnym sensie Lambert został przez to ukrzyżowany, by inni artyści nie musieli już być. Warto pamiętać, że musiał przetrwać i to jest głównym nurtem jego obecnej muzyki.

„W czasach w których żyjemy, kiedy jest dużo napięcia w USA i na świecie, chodzi mniej więcej o to, że „Okay, jak by przez to przebrnąć? Jak sprawić, by złe siły cię nie zmiażdżyły lub wmówiły ci, że nie jesteś wystarczająco dobry i powstrzymały od rozwijania się? Jak to zrobić?” Myślę, że większość piosenek, które napisałem mówi o tym, że należy sobie zdawać z tego wszystkiego sprawę, ale nigdy nie pozwolić, by cię to zatrzymało.”


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.