QAL BERLIN INFORMATOR

Tym razem informator jest w pełni poświęcony koncertowi w Berlinie dla wszystkich polskich fanów,którzy jadą na koncert w ramach trasy Queen+Adam Lambert #NOTW40SUMMERTOUR.


Data

19.06.2018

Gdzie

Mercedes Benz Arena

Mercedes Platz 1

10243 Berlin,Niemcy

https://www.mercedes-benz-arena-berlin.de

Pojemność

17.000 ludzi

O Arenie

Ciocia Wikipedia:

Mercedes-Benz Arena – hala sportowa w Berlinie.

Budowa hali rozpoczęła się we wrześniu 2006 a ukończona została we wrześniu 2008. Na trybunach może zasiąść 17 000 widzów.

W hali swoje mecze rozgrywa drużyna hokejowa Eisbären Berlin oraz drużyna koszykarska ALBA Berlin.

O koncercie

Bilety

Mapka zostanie opublikowana w poniedziałek! Ceny biletów także opublikujemy w poniedziałek!

Rodzaje dostępnych biletów

Bilety dostępne: płyta (INNERRAUM STEHPLATZ), siedzące (UNTERRANG, OBBERRANG *dolne/górne trybuny), I want it all vip, On Stage Vip .

I want it all vip– Torba z gadżetami (zazwyczaj złoty  bilet QAL, smyczka, shoty *kieliszki*, tourbook),catering

On Stage Ultimate Experince– Torba z gadżetami (shoty *kieliszki*,smyczka); setlista od Spike’a,kostka do gitary od technicznych Briana, przy łucie szczęścia piątka z Adamem na IWTBF i Brianem po zakończeniu koncertu oraz zużyta pałeczka od perkusji po zakończeniu koncertu od Tylera. Spacer backstage po kulisach z technicznymi Queen oraz Jo Lee -vip koordynatorką. Spotkanie z babyjesusfilms w reżyserce. Catering oraz zakupy merchowe poza ogólną kolejką także dostępne.

Poruszanie się po mieście

(wzięte z http://www.wiecznatulaczka.pl/berlin-sztuka-przetrwania/ )

BERLIN – INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Postanowiłam, że nie będę opisywać jak dostać się do Berlina. Każdy kto zdecyduje się na podróż będzie umiał dotrzeć do celu, czy to samolotem, pociągiem czy busem. Jeśli natomiast wybierzecie się autem, to nadmienię tylko o ważnej kwestii, jaką jest obowiązek wykupienia tzw. plakiety. Ja olałam sprawę i w tej kwestii mi się akurat upiekło, ale ogólnie nie radzę takich rozwiązań. Tu i tu znajdziecie szczegóły. I mała rada, skoro już uda Wam się zaparkować w pobliżu miejsca zamieszkania (powodzenia, bo to bywa baaaaardzo trudne) to zostawcie auto w spokoju i poruszajcie się po mieście komunikacją miejską. Unikniecie stresów związanych z szukaniem wolnych i oczywiście drogich miejsc parkingowych w centrum, korków i szarpaniny z mapą tudzież GPS-em po nieco rozkopanym Berlinie.

 

MAPA BERLINA

Ja korzystałam z mapy wydawnictwa Express Map. Kupiłam taką laminowaną z miniprzewodnikiem oraz ze schematem komunikacji (17,90 zł). W praktyce obejmuje ona strefę A, ale nie potrzebowałam więcej. Najfajniejsze w niej jest to, że ma już zaznaczone zabytki i atrakcje, więc nie musiałam sama tego ogarniać, a wierzcie mi, że to pomaga! Łatwiej jest wtedy dotrzeć do miejsc, które chcemy zwiedzić i nie zapomnieć po drodze o połowie z nich.

W Hotelu Park Inn przy Alexanderplatz działa punkt informacji turystycznej i tam są całkiem porządne i całkiem darmowe mapki, zawierające także schemat komunikacji.

 

PORUSZANIE SIĘ PO MIEŚCIE

Berlin duży jest. Jak więc okiełznać gęstą siatkę połączeń, która na pierwszy rzut oka wygląda jak kolorowy labirynt? A słyszeliście o uporządkowanych Niemcach? Ordnung muss sein, w komunikacji miejskiej również. Na miejscu sami się przekonacie, że korzystanie z metra czy innych wynalazków jest proste i do tego naprawdę ciężko się zgubić. Już nie chcę pisać, że trzeba być idiotą, ale przyszło mi to na myśl. 😉 Może napiszę inaczej: można się zgubić, ludzie mają przecież przeróżne talenty, ale w Berlinie już po chwili się kapniecie, że jedziecie w złym kierunku, a że bilety są czasowe, to bezstresowo przesiadacie się w odpowiedni kurs i po krzyku. Na każdej stacji czy przystanku, w każdym autobusie czy wagonie, dosłownie wszędzie są schematy komunikacji, elektroniczne tablice informujące, gdzie akurat jesteście, jaki jest następny przystanek itd.

Na początek rozszyfruję kilka niemieckich hieroglifów:

 • U-Bahn – metro
 • S-Bahn – kolej naziemna
 • H – tą literką oznaczone są przystanki autobusowe, literka X przy numerze linii oznacza kurś pośpieszny
 • Tram – tramwaje
 • F – promy
 • Metro Netz – kilka linii tramwajowych i autobusowych oznaczonych dodatkową literką M, dopełniają one linie metra, a ich początkowe i końcowe przystanki znajdują się przy stacjach U-Bahn i S-Bahn.

Oczywiście najlepszym i najszybszym środkiem lokomocji jest metro oznaczone literką U. Jeździłam głównie U-Bahnem, choć jadąc do Poczdamu skorzystałam jeszcze z kombinacji: autobus + S1. Tramwajami nie zawracajcie sobie głowy, bo raczej kursują między dzielnicami, tymi mniej turystycznymi. Turystom potrzebne do szczęścia jest metro oraz linia S1 do Poczdamu.

 

BILETY

Berlin podzielony jest na 3 strefy: A, B oraz C, gdzie A oznacza ścisłe centrum w obrębie pętli kolejki miejskiej, B to dzielnice znajdujące się poza pętlą kolejki, a C to obrzeża miasta (oraz Poczdam).

Większość atrakcji leży w strefie A, ale bilety, które będą nas interesować są i tak na strefy AB lub ABC.

Gdzie kupić bilet?

Ano na każdej stacji metra czy kolejki są żółte automaty. Klikamy na ekranie w odpowiedni bilet, ładujemy euro i po chwili machina wypluwa kuponik, który na stacji trzeba skasować w specjalnych kasownikach! W wagonach metra czy kolejki kasowników nie ma, więc w razie kontroli mimo biletu leżycie, bo bilet nieskasowany to bilet nieważny! Automaty mają opcję, żeby przełączyć się na wybrany język (jest i angielski i polski), chociaż jeśli wiecie jaki rodzaj biletu chcecie to i po niemiecku dacie radę.

Czas powiedzieć o czasie. 😉 Jednorazowe bilety są czasowe, upoważniają na 2 godziny jazdy, czyli oznacza to tyle, że po skasowaniu biletu macie 2 godziny by dotrzeć na miejsce, obojętnie czym, obojętnie z iloma przesiadkami, hulacie po mieście ile wlezie oczywiście w ramach stref, jakie wykupiliście.

Na stacjach mogą Was nagabywać różne typki oferujące tańsze bilety. Działa to w ten sposób, że owe typki wypraszają wcześniej o niepotrzebne już bilety pasażerów i odsprzedają dalej po kosztach. Jako, że bilety są czasowe, może się tak zdarzyć, że zostanie na nich jeszcze godzina na przejazdy, więc zawsze jest to jakaś opcja na zniżkę.

W autobusie sprawa wygląda inaczej. Jeśli macie już wcześniej zakupiony bilet to kasujecie go w kasowniku na pokładzie pojazdu, jeśli nie macie – to kupujecie u kierowcy. (lepiej mieć odliczone lub w miarę niskie nominały). Zwyczajnie mówicie: „einmal AB, bitte” albo „zweimal ABC, bitte”, choć po angielsku też powinni zrozumieć. 😉 Takiego kupnego biletu już nie kasujecie, bo kuponik wydrukowany jest z godziną. I pamiętajcie, że do autobusu wchodzi się tylko od strony kierowcy, a to dlatego, żeby bilet kupić, okazać ważny egzemplarz lub skasować. Pozostałe wyjścia służą tylko dla wychodzących, więc jeśli będziecie próbowali się wbić od tyłu, to kierowca przez głośnik zawoła Was po niemiecku do siebie. Mój znajomy miał taką przygodę wiele lat temu, bo oczywiście nie wiedział o panujących zasadach i najadł się sporo stresu, gdy wsiadł z tyłu, a kierowca zaczął szwargolić na cały autobus. Kolega nie znał słowa po niemiecku, więc zrobiła się mała afera.

I jeszcze ważna uwaga dotycząca autobusów – kierowca zatrzyma się tylko po wcześniejszym kliknięciu przycisku Stop, jeśli nie będzie chętnych to przejedzie całą trasę bez zatrzymywania się! I analogicznie dodam, że czekając na przystanku musicie być widoczni, jak będziecie się czaić po kątach to autobus zwyczajnie w świecie się nie zatrzyma i pojedzie dalej.

Rodzaje biletów i ceny:

 • Pojedynczy bilet / Einzelfahrschein / Single Ticket – 2,60 euro w strefie AB; 3,20 euro w strefie ABC
 • Na 4 przejazdy / 4 Fahren-Karte Einzelfahrschein / 4 Trip Ticket – 8,80 euro w strefie AB i tylko taka strefa jest dostępną w tej opcji.
 • Całodzienny bilet / Tageskarte / Day Ticket – 6,70 euro AB; 7,20 euro ABC, bilet ważny jest od momentu skasowania do 3.00 w nocy
 • Bilet tygodniowy / 7 Tage-Karte / 7 Day Ticket – 28,80 euro AB; 35,60 euro ABC

Tego jest oczywiście więcej, są bilety grupowe, specjalne dla rowerzystów, także warto zajrzeć na stronę BVG. Ja korzystałam z biletu 4 Trip Ticket, bo rano musiałam dojechać do centrum, wieczorem wrócić na nocleg, a w ciągu dnia zwyczajnie w świecie poruszałam się na nogach. Po co podjeżdżać od atrakcji do atrakcji i bulić za całodzienny bilet, skoro wszystko położone jest w miarę blisko. Jadąc do Poczdamu kupiłam 2 bilety pojedyncze na strefę ABC.

Mapkę komunikacji oraz szczegółowe taryfy biletów i zniżkowe ceny dla dzieci (6-14 lat) znajdziecie również na stronie bvg.de (jest wersja niemiecka i angielska).

 

KARTY

Każde duże miasto oferuje karty turystyczne dla przyjezdnych, Berlin również. Szczegóły znajdziecie na stronie BVG oraz w podanych linkach, ja tylko delikatnie napomknę, że karty są dwie, oferują darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz liczne zniżki na atrakcje turystyczne, muzea i do restauracji. Można je wykupić na dwa, trzy lub pięć dni:

 • Berlin City Tour Card – kosztuje od 16,90 euro na strefę AB
 • Berlin Welcome Card – kosztuje od 18,50 na strefę AB
 • KIBELKIPodczas całodziennego zwiedzania przyjdzie w końcu moment, że Was przyszpili. Zwłaszcza jak wytrąbicie wspomnianego wyżej Pilsnera. My Polacy bardzo nie lubimy płacić za możliwość „wyzewnętrznienia” swoich potrzeb, jednak w takim mieście jak Berlin trzeba być na to gotowym. W kilku miejscach w centrum widziałam eleganckie budy, chociaż powinnam powiedzieć nowoczesne, wolno stojące wychodki (np. na Unter den Linden, Alexanderplatz). Ogarnąć swoje potrzeby można również w centrach handlowych (Sony Center przy Potsdamer Platz oraz Europa Center na Kurfürstendamm), ale jest haczyk! Na drodze do zaspokojenia spotkacie „babcię klozetową”, bo jak się okazuje, toalety w centrach – u nas przecież bezpłatne, tam z reguły należą do zewnętrznych firm, które pobierają haracze. Jest jeszcze opcja skorzystania z wucetów w popularnych sieciach restauracji, oczywiście odpłatnie. Jednakże możecie śmiało wchodzić np. do Starbucks’a przy Bramie Brandenburskiej.Wszystkie te przyjemności kosztują 0,50 centrów, w każdym razie mnie nie zdarzyło się więcej zapłacić.Mapki dojazdu ze swojego hotelu do Mercedes Benz Areny (oraz nazwy przystanków) najlepiej wydrukować z google maps 🙂

Opaski Koncertowe- limited edition

Moi drodzy, w tym roku wraz z Agą stworzyłyśmy opaski koncertowe dla tych,którzy jadą do Berlina! Exclusive edition!

Design został zaprojektowany przez Ivę, wykonania podjęła się Aga z Fabryki Bajeru. Tradycyjnie,opaski są zapinane na zatrzaski, są szerokie,są dwustronne (tzn. że i jeden i drugi wzorek znajdują się na jednej opasce 🙂 )

Koszt jednej opaski 9,00, wysyłka 7,50 = 16,50. Można zamówić więcej niż jedną opaskę (za wysyłkę płacisz tylko raz!)

Tym razem zbiórkę pieniędzy przeprowadza Ivaa, ponieważ Aga ma dużo projektów w tym momencie i nie może osobiście koordynować akcji.

Do końca marca macie czas,żeby zamówić opaskę! Realizacja zamówień od kwietnia!

Merchandise Collection 2018

Zdjęcie opublikujemy zaraz po pierwszym koncercie!

Fanakcje

Będziemy w Niemczech,więc fani będą także z innych krajów. Zadbajmy więc o to,żeby każdy z nas miał flagę Polski ze sobą 😉 Pokażmy QAL,że polish glamberts są tutaj na miejscu!

Oczywiście nie zapominamy o tradycyjnym światełku dla Freddiego w czasie LOML 🙂 .

SPREAD YOUR WINGS

Sammy was low
Just watching the show
Over and over again
Knew it was time
He’d made up his mind
To leave his dead life behind
His boss said to him
‚Boy you’d better begin
To get those crazy notions right out of your head
Sammy who do you think that you are?
You should’ve been sweeping up the Emerald bar’

Spread your wings and fly away
Fly away far away
Spread your little wings and fly away
Fly away far away
Pull yourself together
‚Cos you know you should do better
That’s because you’re a free man

He spends his evenings alone in his hotel room
Keeping his thoughts to himself he’d be leaving soon
Wishing he was miles and miles away
Nothing in this world nothing would make him stay

Since he was small
Had no luck at all
Nothing came easy to him
Now it was time
He’d made up his mind
‚This could be my last chance’

His boss said to him ‚now listen boy
You’re always dreaming
You’ve got no real ambition you won’t get very far
Sammy boy don’t you know who you are?
Why can’t you be happy at the Emerald bar?’

So honey
Spread your wings and fly away
Fly away far away
Spread your little wings and fly away
Fly away far away
Pull yourself together
‚Cos you know you should do better
That’s because you’re a free man
Come on honey

LOML

Love of my life – you’ve hurt me,
You’ve broken my heart and now you leave me.
Love of my life can’t you see,
Bring it back, bring it back,
Don’t take it away from me, because you don’t know what it means to me.

Love of my life don’t leave me,
You’ve taken my life, you now desert me,
Love of my life can’t you see,
Bring it back, bring it back,
Don’t take it away from me because you don’t know
What it means to me.

Who will remember –
When this is blown over
And everything’s all by the way –
When I grow older
I will be there at your side to remind you how I still love you
I still love you

Back – hurry back,
Please, bring it back home to me,
because you don’t know what it means to me
Love of my life
Love of my life
Uuuuh yeah

Linki do wydarzeń na FB

NASZE WYDARZENIE

WYDARZENIE OD MERCEDES BENZ ARENA

WYDARZENIE OD FESTE UND EVENTS BERLIN

WYDARZENIE OD QUEEN

Czym dojechać do Berlina z Polski

PKP

Do Berlina można dojechać pociągiem Express Intercity (nie pendolino! Normalny express,który później zamienia się na euroexpress) albo Berlin-Warszawa-Express/ Berlin-Gdynia-Express.

Połączenia bezpośrednie (opierając  się o dane z intercity.pl oraz portalpasażera)

Gdynia Główna-Berlin HBF

przez Sopot,Gdańsk (cały)Tczew,Bydgoszcz Główna,Inowrocław,Gniezno,Poznań Główny,Zbąszynek,Świebodzin,Rzepin *granica*,  Frankfurt/Oder,Berlin Ostbahnhof,Berlin Hauptbahnhof

Wyjazd z Gdyni Głównej 7:15, peron 4 tor 7

Poznań Główny-Berlin HBF 

przez Zbąszynek,Świebodzin,Rzepin *granica*,  Frankfurt/Oder,Berlin Ostbahnhof,Berlin Hauptbahnhof

Wyjazd z Poznania Głównego:

9:33

10:33

13:33

16:33

19:33

Warszawa Centralna-Berlin HBF

przez Warszawa Zachodnia, Kutno,Gniezno,Poznań Główny,Zbąszynek,Świebodzin,Rzepin *granica*,  Frankfurt/Oder,Berlin Ostbahnhof,Berlin Hauptbahnhof

Wyjazd z Warszawy Centralnej:

5:55

6:55

9:55

12:56

13:05

15:53

Bilety na wybrane połączenie można kupować nie wcześniej niż okrągły miesiąc przed podróżą (przykład: jedziesz 18.06 , bilet kupujesz w maju, ale nie 18.05, a 19.05! Powrotny- wracasz 20.06,bilet możesz kupić dopiero 21.05! ) Bilety kupujemy w kasie międzynarodowej, płacimy w złotówkach, do tego powinny wpaść zniżki przysługujące. Jeśli jednak ktoś chce kupić bilet przez internet, to istnieje taka możliwość,ale pamiętajcie!

BILET NALEŻY WYDRUKOWAĆ,PONIEWAŻ DRUŻYNA KONDUKTORSKA PO NIEMIECKIEJ STRONIE NIE AKCEPTUJE BILETÓW W WERSJI DIGITAL,CZYLI NA TELEFONACH,TABLETACH ITP!

Na teren Niemiec wjedziemy bez problemu na dowód osobisty.

W  przypadku zażywanych leków (np. insulina) zaopatrzcie się w zaświadczenie od lekarza,żeby nie było problemów na granicy.

Na dworcu w Berlinie:

powrotny do GDYNIA GŁÓWNA (przez: Berlin Ostbahnhof,Fankfurt/Oder,Rzepin *granica*,Świebodzin,Zbąszynek,Poznań Główny,Gniezno,Inowrocław,Bydgoszcz Główna, Tczew, Gdańsk (cały),Sopot,Gdynia Główna) ODJAZD- 14:37 (JEDYNE BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIE)

Reszta połączeń do Gdyni z Berlina jest z przesiadkami w Poznaniu. I trzeba się w Poznaniu przesiadać do wagonu,który jedzie dalej do Bydgoszczy,a potem w Bdg przesiadka w pociąg do Gdyni)

powrotny do POZNANIA GŁÓWNEGO (przez: Berlin Ostbahnhof,Fankfurt/Oder,Rzepin *granica*,Świebodzin,Zbąszynek) ODJAZD- 6:37; 9:40;12:40;14:37;16:37 (POŁĄCZENIA BEZPOŚREDNIE)

powrotny do WARSZAWY CENTRALNEJ (przez Berlin Ostbahnhof,Frankfurt/Oder,Rzepin *granica* Świebodzin,Zbąszynek,Poznań Główny,Gniezno,Kutno,Warszawa Zachodnia,Warszawa Centralna) ODJAZD- 6:37 ; 9;40; 12:40; 14:37; 16:37 (POŁĄCZENIA BEZPOŚREDNIE Z WYJĄTKIEM POŁĄCZENIA O GODZINIE 14:37- JEST TO POŁĄCZENIE Z JEDNĄ PRZESIADKĄ W  POZNANIU.)

Peron,z którego będzie odjeżdżać pociąg powrotny do Polski będzie widoczny na dworcu na tablicy odjazdów!

Autokary

Polecamy Flixbus (dawny PolskiBus) do wyjazdu do Berlina. Odjeżdzają z Torunia,Poznania,Warszawy,Łodzi,Częstochowy,Opola,Wrocławia,Myślenic,Rzeszowa.

Podróże do Berlina na nasz termin powinny być dostępne od maja albo jak ruszy wiosenny kalendarz 🙂

https://www.flixbus.pl